Голодомор в Україні – найтяжчий злочин проти людства, спланований і реалізований керівництвом колишнього Радянського Союзу проти українського народу. Голодомор 1932 – 1933 рр. – одна з найтрагічніших сторінок нашої історії, про яку десятиліттями замовчували. Архівні джерела (опубліковані і ті, що зберігаються в архівах України, Росії і деяких європейських країн) – мають незаперечні докази штучного походження голоду в Україні.

Основними причинами голоду були: суцільна колективізація селянських господарств, антилюдяна і фіскальна політика пограбування чи розкуркулювання українських селян, тотальні хлібозаготівлі за принципом продрозкладки із використанням репресивних засобів, свідоме та тривале позбавлення селян продовольчих засобів до існування, масові репресії проти дорослого чоловічого населення українського села. Мораль, традиції, талант народу, його віра і надії – все це було відкинуто новою реальністю як непотріб, пережиток. Страшне попелище лежало там, де ще недавно цвів сад духовного життя українського народу.

Багато стерлося з пам’яті про ті страшні часи; більшість документів про голодомор не потрапили в архіви, а ті що потрапили, не всі збереглися. Тому нам слід шукати і знаходити нові документи, матеріали, робити все для того, щоб про голодомор знали всі, щоб це більше ніколи не повторилося.

Бібліографічний список літератури «ПАМЯТАТИ, ЩОБ НІКОЛИ НЕ ПОВТОРИТИ» має сумний зміст і засвідчує про нечуваний досі в світі геноцид проти української нації. Його мета – спонукати сучасне суспільство розповідати, писати, переказувати молодшим про нелегку долю всього українства.

“Від голоду вмираєш не один місяць…

Смерть від голоду – немилосердна смерть”

А. Ріплей

Барка В. К.Жовтий князь: роман / передм. М. Жулинського.– К.: Київська правда, 2003. – 320 с.
Василашко В.Ф. Чи України ти син ?:вірші / худож. С. Іванов.– К.: Веселка, 1994.– 174 с.
Голод 1932-1933 років на Україні: очима істориків, мовою документів / Ін-т історії і партії при Компартії України; упоряд. Р.Я. Пиріг. – К.: Політвидав України, 1990.– 606 с.
Гуцало Є. Сльози божої матері: повісті / худож.: М. Агафонова, С. Железняк.– К.: Молодь, 1990.– 261 с.
Захарченко В. І.Довгі присмерки: роман.– К.: Акцент, 2002.– 542 с.
Кирій І. Голодна весна: автобіогр. повість / Худож. С.Л. Коштелянчук.– К.: Молодь, 1993.– 255 с.
Конквест Р. Жнива скорботи: Радянська колективізація і голодомор.– К.: Либідь, 1993.– 384с.
Міщенко О.В. Безкровна війна: кн. свідчень.– К.: Молодь, 1991.– 176 с.
Сергійчук В. Як нас морили голодом / Ін-т українознавства Нац. ун-ту ім.Т.Шевченка.– К.: Б-ка українця, 1977.– 132с.
Самчук У.Марія: Хроніка одного життя: роман. – Київ: Укр. письменник, 2000. - 189 с.
Старів С.Страта голодом / пер. з англ. за ред. Р. Доценка.– К.: Просвіта, 2002. - 272 с.
33-й: голод: Народна Книга-Меморіал / упоряд.: Л.Коваленко, В. Маняк. – К.: Рад. письменник, 1991.– 584 с.
Український голокост 1932-33: Свідчення тих, хто вижив: у 3т. Т.1/ упоряд. Ю.Мицик. – К.: Києво-Могилянська академія, 2005.– 296 с.
Кiлькiсть переглядiв: 1413

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.